Seriál – Novinky v Hyper-V TP2: Management novinky

Dobrý den, vítám Vás u dalšího dílu seriálu ukázek novinek ve virtualizaci Hyper-V v novém Windows Serveru Technical Preview 2. V minulém díle jsme si posvítili na změny ve verzování konfigurace virtuálních mašin a jak nám to ulehčí migraci ze starších verzí Hyper-V.

Dnes se zaměříme na vzdálenou správu Hyper-V a změny v pohledu na management rozhraní virtualizačních serverů.

Změn v této oblasti není moc, ale jsou o to zajímavější a zásadnější! Jednak se mění defaultní instalované rozhraní pro správce a za druhé se mění možnosti vzdálené správy Hyper-V rolí pomocí Hyper-V manageru a Powershellu.

Změny v rozhraní pro správce

Začněme nejprve tedy rozhraním. Odjakživa jste byli zvyklí spravovat své Windows servery přes grafické rozhraní – velký poprask proto spustilo uvedení Windows Server core edic ve Windows Serveru 2008. Protože ale reálná použitelnost nebyla nijak valná a správa takových serverů byla spíše utrpením než přínosem, nedošlo k žádnému masivnímu nasazení core edic. Ve Windows Serveru 2012 se ovšem dost věcí zásadně změnilo. Microsoft nabídl nový Server Manager, který uměl vzdáleně pohodlně spravovat servery a narozdíl od Windows Server 2008 bylo možné provozovat libovolnou roli i na server core edici. Díky tomu se přece jen začaly dostávat server core edice do povědomí správců a nalézali uplatnění i v produkčních prostředích.

Protože vývoj čas od času otřese v základech i těmi nejstabilnějšími koncepty, bylo jen otázkou času kdy se toto zemětřesení odehraje v rozhraní Windows Serveru. Kdo se těšil na opravdu revoluční změny, tak se právě dočkal!

Install screen - edition choices

Install screen – edition choices

pokud při instalaci edice v doporučené volbě (viz obrázek výše), očekáváte klasické plnohodnotné rozhraní (viz obrázek níže)

Full server GUI

Full server GUI

tak mám pro Vás skvělé překvapení!

Pokud si zvolíte tuto recommended instalaci, výsledek bude velmi jednoduché rozhraní (viz video níže).

Jak můžete vidět, grafické prostředí tu nečekejte. Jedná se o doporučovaný scénář nasazení Windows Serveru! Možná si říkáte, že se v tom přeci nedá pracovat a že se v Microsoftu nejspíše jenom uklikli. Ale není tomu tak – s ohledem na možnosti automatizovaných instalací a vzdálené správy pomocí Powershellu, Server Manageru, RSATu obecně a System Center produktů, již není nutné provozovat servery s nainstalovaným grafickým rozhraním. Ostatně Microsoft šel v úklidu ještě dále a vytvořil proto novou variantu serveru nazvanou kódovým značením Nano server. O této variantě si povíme v samostatném článku, protože je toho opravdu hodně co říct.

Dobrá, řeknete si tedy, že po výběru druhé volby “…(with local admin tools)” dostanete Vámi oblíbené a staré známe grafické prostředí z Windows Serveru 2012. Nenechte se mýlit, výsledkem instalace bude toto rozhraní (viz video níže).

Asi už si začínáte uvědomovat, že pod touto volbou naleznete to čemu se ve Windows Serveru 2012 říkalo MinShell – to znamená core edice se Server Managerem a pár dalšími tooly.

Pokud Vás jímá hrůza při pohledu na volbu edic, kde žádná třetí volba pro grafické rozhraní není, tak vězte, že můžete zůstat v klidu. Grafické rozhraní se totiž dá doinstalovat pomocí Powershellu nebo Server Manageru stejně jako ve Windows Serveru 2012. Dalo by se říct, že se v instalaci prohodili MinShell a Full server GUI. Je tomu tak. Aktuálně probíhá hlasování o grafickém rozhraní a uvidíme, jestli tento výběr bude zachován i ve verzi následující.

Nové možnosti vzdálené správy a Powershellu pro Hyper-V

Pojďme se podívat na druhou část změn ve správě a tou je vzdálený management. Je třeba zmínit dvě zásadní změny:

  1. Hyper-V manager remote credentials
  2. Podpora starších Hyper-V rolí.

Hyper-V manager remote credentials Vám umožní zadat přihlašovací údaje před připojením na vzdálený server. Funkce po které správci Hyper-V volali spoustu let. Pojďme si tedy ukázat jak na to – stačí v Hyper-V manageru vyvolat dialog pro spojení na jiný server. Po vyplnění jména serveru se Vám zpřístupní možnost zadat přihlašovací údaje pro vzdálený server. Po zadání údajů už jen potvrdíte připojení (viz video níže).

Druhou změnou v managementu je podpora starších rolí a to konkrétně podpora Windows Server 2012 a Windows Server 2012 R2. Skvělou zprávou je, že nejen v Hyper-V manageru, ale i v Powershellu.

Pokud tedy spustíte Powershell a budete potřebovat pracovat se starší verzí modulu kvůli kompatibilitě se staršími skripty, stačí na začátek skriptu přidat řádek provádějící načtení staršího modulu. Nebudete díky tomu muset přepisovat starší skripty. Je ovšem dlužno říci, že se starší verzí modulu samozřejmě nebudete moci spravovat nové funkce u nových virtuálních mašin. Pojďme si ukázat jak na tom Powershell je (viz video níže).

To je z dnešního dílu zaměřeného na změny v oblasti správy Hyper-V hostů vše. Příště se můžete těšit na novinku VM runtime memory resize, která Vám zase o něco lépe pomůže konfigurovat virtuální mašiny nejen v hosterském prostředí.

Přeji Vám krásný den a těším se u dalšího dílu na shledanou!

Leave a Comment


NOTE - You can use these HTML tags and attributes:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>