Seriál – Novinky v Hyper-V TP2: Hot add/remove vNIC

V předchozích dílech jsme se zaměřili na změny ve verzování konfigurace VM, vylepšení vzdálené správy a změnu statické paměti za běhu VM. V tomto díle se podíváme na jednoduchou, ale přesto velmi zajímavou novinku v aktuální testovací verzi Windows Server Technical Preview 2 – hot add/remove vNIC. Co nám novinka přináší a čím je zajímavá?

Tato novinka nám umožní provádět změny v počtu virtuálních síťových karet za běhu virtuální mašiny. Doposud jste za běhu VM mohli provádět pouze omezenou sadu změn v konfiguraci již existujících vNIC – jako například připojení k existujícímu virtuálnímu switchi, nebo třeba změna Network QoS. Pokud jste ale chtěli za chodu VM připojit další vNIC nebo nějakou existující odebrat, měli jste smůlu. V případě že jste tedy provozovali třeba virtuální router, bylo nutné s přidáním další sítě pro routování počítat s výpadkem.

To se ovšem s příchodem nového Hyper-V TP 2 mění. Stačí pouze ve vlastnostech běžící VM přidat ze sekce “Add hardware” další síťovku a připojit ji k některému virtuálnímu switchi. Nová síťovka se okamžitě nainstaluje do běžící VM a vy ji rovnou můžete začít používat.

Pokud chcete vNIC odebrat, stačí opět pouze ve vlastnostech VM odebrat síťovku ze seznamu zařízení.

Samozřejmě je potřeba k této funkci přistupovat s rozumem a dávat si pozor na neuvážené změny. Je třeba si uvědomit, že pokud odeberete síťovku a později ji přidáte jako novou k původnímu switchi, bude se přesto jednat o novou síťovku s novou MAC adresou a novým HWID – s ohledem na to samozřejmě ve VM přijdete o případné statické nastavení či IP konfiguraci z DHCP.

Pojďme se tedy v ukázce podívat jak na to.

Příště se zaměříme na dost zásadní změnu pro obrovské množství Hyper-V adminů – Production checkpoints. Rozhodně se máte na co těšit!

Leave a Comment


NOTE - You can use these HTML tags and attributes:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>