Seriál – Novinky v Hyper-V TP2: Production checkpoints

V tomto díle seriálu novinek z Hyper-V Technical Preview 2 budeme zkoumat novou funkci Production checkpoints. Tato funkce Vám sníží počet možných komplikací při obnovení VM do nějakého checkpointu. Jak to dělá? K čemu slouží? To se dozvíte níže a v přiloženém videu!

Production checkpoints je další evoluční stupeň při práci s VM. Zjednodušeně řečeno se jedná o rozšíření, které Vám umožní provést checkpoint, ke kterému se budete moci vrátit i na produkčních VM. Kouzlo spočívá v tom, že narozdíl od standardních checkpointů dochází u produkčních mimo jiné k interakci s aplikacemi a službami uvnitř VM. Díky tomu lze vytvořit checkpoint, který obsahuje konzistentní data.

Toho je dosaženo dvěma klíčovými postupy.

  1. Parent partition před vytvářením checkpointu předá informaci o plánovaném checkpointu do VM a ta na základě této informace vynutí u aplikací a služeb uvedení dat do konzistentního stavu. Pokud je Vám to povědomé, tak zcela správně tušíte, že je to založeno na stejném principu jako zálohování pomocí VSS. Díky tomu jsou data uvedena do konzistentního stavu a teprve poté je vytvořen rozdílový disk. To samo o sobě nestačí, a proto je tu ještě druhá část.
  2. Spousta aplikací a služeb si samozřejmě drží některá data v operační paměti. To je často zdrojem problémů při obnovení VM do staršího checkpointu. Služby ve VM se najednou proberou zničehonic pamatujíc si své data a nastavení z doby kdy proběhl checkpoint. Jenže tato data a nastavení už dávno nemusí být platná a než si to stihne služba uvědomit (jestli vůbec), může již dojít k poškození služby/dat. Proto jsou production checkpoints vytvářeny i na běžících VM bez obsahu operační paměti.

Ve výsledku to znamená, že pokud vytvoříte production checkpoint, služby uvnitř VM jsou požádány o uvedení dat do konzistentního stavu, poté je vytvořen rozdílový disk a jede se dál. Při obnovení do production checkpointu pak VM startuje jako by byla při vytváření checkpointu vypnutá.

Samozřejmě je pamatováno i na stav, kdy production checkpoints vytvořit nelze a v takovém případě můžete povolit v nastavení vytvoření standardního checkpointu.

Co je tedy nutné aby production checkpoint proběhl? Podporovaný operační systém, který je nastartován, komunikuje pomocí integration services s parent partition a má služby které podporují VSS. Dále je nutné production checkpoints v nastavení VM povolit.

Více se o této funkci dozvíte v přiloženém videu. V dalším díle se můžete těšit na Powershell direct. Těším se na Vaše komentáře a otázky!

Leave a Comment


NOTE - You can use these HTML tags and attributes:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>