Seriál – Novinky v Hyper-V TP2: Powershell direct

Vítejte u pokračování seriálu novinek Hyper-V ve Windows Server Technical Preview 2. Tématem tohoto dílu je skvělá novinka Powershell Direct. Jak už název napovídá, bude se týkat Powershellu.

Tato nová funkce přináší velmi příjemnou změnu v oblasti správy virtuálních mašin a také při deploymentu. Díky Powershell direct totiž můžete provádět management a deployment úlohy s virtuální mašinou aniž byste s ní museli být spojeni po síti. Nemusíte díky tomu řešit připojení do VM, která ještě nemá nastavenou síť, nebo je izolovaná od management sítě pomocí VLAN nebo striktních FW pravidel.

A jak že to vlastně funguje? Powershell direct umožňuje vytvořit Powershell session skrze integration services (VMbus) přímo z Hyper-V hostu. Spustíte Powershell konzoli a připojíte se do session VM podobně jako po síti.

Syntaxe pro připojení je:

Enter-PSSession -VMName <VirtualMachineName> [-Credential <Domain\login>]
nebo
Enter-PSSesion -VMID <VirtualMachineGUID> [-Credential <Domain\login>]

Pokud nezadáte parametr -Credential, tak se nic neděje. Powershell se vás vždy zeptá na přihlašovací údaje. Jakmile se připojíte do VM, můžete provádět běžné Powershell operace jak jste zvyklí ze vzdálených session.

Jak tedy tušíte, je tato funkce ideální při přípravě VM pro provoz rovnou do produkčního prostředí či pro přípravu demíček a testovacích mašin – ostatně o tom se budete moci přesvědčit osobně na WUG meeting akcích na podzim na téma novinek které připravuji.

Prakticky se můžete seznámit s touto funkcí ve videu níže.

V dalším díle Vás čekají novinky v ReFS pro Hyper-V. Poté již trochu přitvrdíme a budou následovat demíčka související s clusterováním.

Na shledanou u dalšího dílu!

Leave a Comment


NOTE - You can use these HTML tags and attributes:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>