Seriál – Novinky v Hyper-V TP3: Změny v rozhraní

Po krátké pauze opět vítejte u seriálu novinek Hyper-V ve Windows Server Technical Preview – tentokrát ovšem už ve verzi TP3. Microsoft uprostřed srpna vydal v pořadí už třetí Technical Preview a i tato preview přidává spoustu dalších novinek. V oblasti Hyper-V se toho moc nového neobjevilo, ale došlo k vylepšení některých již představených funkcí a k zohlednění feedbacku od uživatelů.

Díky tomu se mění možnosti grafického rozhraní Windows Serveru a pro virtualizaci velmi důležitý Nano server. O Nano serveru si povíme v následujícím článku, protože konečně nazrál čas představit ho v plné své kráse. V tomto článku se podíváme na změny v plném serveru, které na jednu stranu velmi potěší a na druhou stranu zamrzí.

Při instalaci Windows Serveru zůstává zachována možnost instalace v core verzi, ale nyní se opět vrací plnohodnotné grafické prostředí vycházející z rozhraní Windows 10. V tomto případě Microsoft vyslyšel velké množství ohlasů požadujících navrácení grafického prostředí do instalačního menu.

Windows Server TP3 desktop

Windows Server TP3 desktop

Přestože jste si mohli v TP2 plnohodnotné grafické prostředí přidat po dokončení instalace, testeři Windows Serveru byly kvůli chybějící grafické variantě značně nesví. Všechno má ale svá pro a proti.

Microsoft sice navrátil tuto možnost zpátky do setupu, ale odebral možnost přechodu mezi těmito variantami! A to je hodně zásadní změna – vždyť tuto možnost přinesl Windows Server 2012 a nyní o ni zase přijdeme.

Windows Server TP3 setup

Windows Server TP3 setup

Microsoft tuto změnu vysvětluje závislostmi na grafických komponentách po dokončení instalace. Ostatně jisté náznaky se objevily už v TP2 kdy nebylo možné kupříkladu přes grafické rozhraní provést správu updatů.

Uvidíme, jestli nějaké změny v této oblasti přinese TP4 – osobně velmi doufám, že potíže se závislostmi vyřeší a navrátí tuto možnost zpět. Nechme se překvapit!

Příště se tedy můžete těšit na informace o stále zajímavějším Nano serveru a jeho využití pro virtualizaci. Dozvíte se jak Nano server nasadit, konfigurovat a jak ho připravit pro Hyper-V.

Na shledanou u dalšího dílu!

Leave a Comment


NOTE - You can use these HTML tags and attributes:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>