Seriál – Novinky v Hyper-V TP3: Nano server

Vítejte u dalšího dílu novinek o virtualizaci Hyper-V – tentokrát zaměřeného na Nano server. Protože nedávno vyšla další Technical Preview – TP3, podíváme se také rovnou na novinky v Nano serveru s ní související.

Nano server je nová edice Windows serveru, která je speciálně zaměřená na virtualizaci. Jednak klasickou Hyper-V, ale také virtualizaci prostředí OS pomocí kontejnerů. Kvůli tomuto specifickému zaměření je možné tuto edici velmi optimalizovat a dosáhnout toho, co se povedlo v Technical Preview 3 – virtualizační platformy s hypervisorem která se se vším všudy co se týká Hyper-V a clusterování vejde na přibližně 500MB prostoru! Jen pro srovnání – běžný Windows Server po čisté instalaci zabere přibližně 9GB! Tím pádem se dostáváme s velikostí na přibližně 1/18 obsazeného prostoru na disku. Asi si dokážete představit, že ušetřený prostor vznikl odstraněním velkého množství komponent a optimalizací toho nejzákladnějšího jádra Windows serveru. To se projeví nejen na disku, ale také v paměti a na procesoru – do paměti se načítá podstatně méně procesů a knihoven a stejně tak se snižuje zatížení procesoru a zrychlují odezvy parent partition.

 

Tyto změny mají samozřejmě své projevy v možnostech systému a proto v TP3 není možná prakticky žádná lokální správa systému. Proto už samotný proces nasazení vyžaduje přípravu bezobslužné instalace, při které provedete základní konfiguraci a připojení do domény, po kterém můžete spravovat Nano server vzdáleně. Byť je Nano server lokálně nespravovatelný, tak pomocí vzdálené správy můžete provádět běžné úkony správy, na které jste s Hyper-V zvyklí – to znamená připojení a ovládání pomocí Hyper-V manageru, přidání do clusteru, správa clusteru, správa pomocí Powershellu (i když v tuto chvíli v určitých oblastech omezená). Přestože se v tuto chvíli o spojení Nano serveru s VMM nehovoří, očekávám přidání podpory v některém z pozdějších Technical Preview buildů. Další zajímavou možností správy je Microsoft Azure Stack, který byl oznámen na konferenci Microsoft Ignite a je nástupcem Windows Azure Packu. Správa virtualizace z webové konzole – no máme se na co těšit! =)

 

V TP3 není Nano server ještě plnohodnotnou náhradou Windows Server core pro Hyper-V, protože mu chybí některé funkcionality plného Hyper-V. To je ovšem pouze dočasná záležitost do doby vydání dalších Technical Preview buildů. Každopádně pro běžný běh virtuálních mašin lze nasadit k testování už nyní. Při vydání v RTM verzi by měl Nano server být 100% funkční pro Hyper-V a Hyper-V clustering a hlavně by měl být tou primární edicí, kterou zvolíte pro nasazení virtualizace na Hyper-V.

 

Nano server ovšem není pouze podvozkem pro Hyper-V, ale také pro kontejnery. To, co je na kontejnerech zajímavé z pohledu Hyper-V, jsou takzvané Hyper-V kontejnery, které umožňují provozovat Hyper-V nad Hyper-V!!! Funkce, na kterou jsem se těšil spoustu let! Tato skvělá novinka umožní vytvářet velmi zajímavé scénáře na školeních, přednáškách a při případném testování! To znamená, že pokud si budete chtít ve Windows Server 2016 otestovat různé scénáře a chování clusteru, bude Vám díky Hyper-V kontejnerům stačit jeden fyzický stroj! Samozřejmě to bude mít drobný dopad na výkonost, ale díky optimalizacím provedeným v Nano serveru ten dopad nebude tak dramatický jako by to bylo v případě plnohodnotného Windows Serveru. Pokud mě nějaká funkce v novém TP3 opravdu potěšila, tak je to právě tato!

 

Na funkci Hyper-V kontejnerů se v rámci seriálu zcela určitě ještě později podíváme, ale prozatím se v dalších dílech vrhneme na novinky v clusterování.

 

V ukázce níže se podíváme na to, jak tedy Nano server získat, připravit a nasadit i na to, jak je to tedy s možnostmi lokální správy.

 

Na závěr ještě připomínám, že instalační image Windows Server Technical Preview 3 naleznete na webu http://www.microsoft.com/en-us/evalcenter/evaluate-windows-server-technical-preview .

 

U příštího dílu novinek o clusterování Na shledanou!

Leave a Comment


NOTE - You can use these HTML tags and attributes:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>