Seriál: Hyper-V ve Windows Server 2016 – 1. část: Základní informace o Hyper-V

Informace o seriálu Hyper-V 2016

Vítejte u nového seriálu zaměřeného na nové Hyper-V ve Windows Serveru 2016. Možná už jste si všimli, že na začátku tohoto týdne na konferenci Ignite Microsoft oznámil vydání finální verze Windows Serveru 2016, který je v tuto chvíli k dispozici v testovací verzi na Technet Eval Center a v říjnu má být k dispozici také v plné verzi pro nasazení pro zákazníky. Protože už je k dispozici finální verze, nastal čas Vás seznámit podrobně s novinkami.

V tomto seriálu se tedy můžete postupně těšit na blízké seznámení s Hyper-V ve Windows Serveru 2016 a to od základního přehledu, přes postupné popsání jednotlivých novinek až po praktické ukázky ve formě krátkých demíček. Seriál bude postupně uvolňován každý týden ve středu na TechnetBlogu a s drobným předstihem také na blogu autora.

Pokud nechcete čekat na novinky delší dobu, zajděte si již příští víkend na konferenci WUG Days v Brně, kde budu mít přednášku „Přehled novinek v Hyper-V 2016“. Na konferenci je bezplatná registrace a určitě tam naleznete i spoustu dalších zajímavých témat.

Pojďme se tedy podívat na první díl tohoto seriálu…

Hyper-V 2016 – kde, jak a za kolik?

Oproti předchozím verzím Windows Serveru 2012/R2 došlo k podstatné změně v licencování. Hyper-V naleznete tedy jak v edici Standard, tak Datacenter – liší se ovšem v dostupné funkcionalitě! Zatímco Standard Vám nabídne funkcionalitu, na kterou jste zvyklí z verze 2012/R2, tak Datacenter k tomu přidá významné novinky pro firmy, jako jsou Storage Spaces Direct, Storage Replica, Shielded VMs a jiné.

Zůstává zachován model licencování VMs v edici Standard počet VM: 2, v edici Datacenter neomezeně.

Výrazně se však mění model licencování fyzického hosta – nově už se nelicencují ve výše zmíněných edicích procesory, ale jádra! Výsledná cena licencí tedy vychází z celkového počtu jader v serveru. Pro zákazníky využívající Windows Server 2012/R2 je dobrou zprávou, že pokud mají 8 a méně jader na procesoru a celkově 16 a méně jader v serveru, tak se pro ně cena oproti předchozím verzím lišit nebude. Pokud však mají více jader, bude pro ně nákup Windows Serveru 2016 dražší záležitostí.

Cena za jednotlivé edice:

Edice Standard Datacenter
Cena za Open (NL) ERP licenci pro 16 jader $882 $6 155

 

Důležité je také zmínit, že pro Hyper-V bude preferováno nasazení verze Nano Server, na kterou se budou také vztahovat tyto edice a ceny.

Pro zájemce o virtualizaci Linuxových VM a VDI bude dostupný také Microsoft Hyper-V Server 2016, který je stejně jako jeho předchozí verze ke stažení zdarma.

Více o licencování jednotlivých edic naleznete v PDF Licencing Datasheet pro WS 2016 (EN).

Minimální požadavky pro nasazení Hyper-V 2016

Pokud provozujete poměrně nový hardware, můžete zůstat v klidu a nasadit nové Hyper-V na Váš server – většina funkcí Vám bude fungovat. Přesto však došlo k pár změnám, které mohou znemožnit upgrade na nové Hyper-V na starších strojích.

Nové požadavky pro běh Hyper-V bez ohledu na užívané funkce jsou:

  • 64bitové CPU s funkcí Second Level Address Translation (SLAT).
  • VM Monitor Mode extensions
  • Minimálně 4GB RAM

Pokud nebude server tyto požadavky splňovat, nebude možné roli Hyper-V nainstalovat a spustit.

Dále se mohou vyskytnout další požadavky na specifický hardware v případě využívání funkcí, jako jsou Shielded VMs nebo Discrete Device Assignment. Tento hardware zahrnuje například TPM v2.0, UEFI 2.3.1, IOMMU a jiné. Více informací naleznete v přehledu požadavků pro specifické funkcionality. Podrobněji se budeme těmto specifickým požadavkům věnovat u jednotlivých funkcí.

To je na úvod vše – příště se však můžete těšit na detaily o možnostech škálování Hyper-V. Pokud Vás seriál zajímá, sledujte pravidelně blog, přidávejte komentáře a dejte mi vědět, o jaká témata máte hlavně zájem.

 

Kamil Roman

Nezávislý konzultant a školitel

Tento článek byl publikován také na TechnetBlogu.

 

Leave a Comment


NOTE - You can use these HTML tags and attributes:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>